Datum: 21.5.2019
Eno najbolj pogostih vprašanj na temo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je: “Kaj moram storiti, da mi dopolnilno zdravstveno zavarovanje lahko prične veljati takoj?”
Za odgovor na to vprašanje se moramo najprej vprašati: “Koga pa to sploh zanima?” V kakšni situaciji se je znašel, da ga to zanima?
Tipičen bralec tega pogostega vprašanja je v tem momentu na urgenci in ga je medicinska sestra obvestila, da nima urejenega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in bo moral večji denarni znesek plačati iz lastnega žepa.
Medtem, ko bralec čaka v čakalnici na dodatne preglede, postavitev diagnoze,… na telefonu vendarle odtipka dodatno zdravstveno zavarovanje takoj.
V tipičnem primeru se njegovo počutje še poslabša, saj nihče z veseljem ne plača nekaj sto ali celo nekaj tisoč evrov za zdravljenje, da večjih zneskov sploh ne omenjam.
Želja vsakega pacienta na urgenci, ki nima sklenjenega dodatnega zdravstvenega zavarovanja je torej, da bi le to sklenil čim prej. Žal se vsak dan srečamo z nekaj takimi primeri in moramo vsakič povedati, da takšna oseba dopolnilno zdravstveno zavarovanje lahko sklene takoj, veljati pa bo zavarovanje pričelo čez tri mesece. V 99% primerov prične zavarovanje veljati šele čez tri mesece. Zakaj je tako? Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju namreč predvideva, da vsaka oseba, ki postane zavezanec za plačilo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja le tega sklene v roku enega meseca od dne, ko je ta oseba postala zavezanec za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. 99% oseb iz zgoraj omenjenega tipičnega primera je ta rok zamudilo.
Zavezanec za dopolnilno zdravstveno zavarovanje postanemo v naslednjih primerih:
- če smo študent, dijak, šolar in se redno zaposlimo
- če smo dijak, študent in ostanemo brez statusa dijaka ali študenta
- pridemo iz tujine in se v Sloveniji redno zaposlimo
- v drugih primerih, ko imamo slovensko zdravstveno kartico, plačujemo obvezno zdravstveno zavarovanje
Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju torej pravi, da nam dodatno zdravstveno zavarovanje takoj prične veljati le v primeru, če dopolnilno zdravstveno zavarovanje sklenemo v roku enega meseca od dne, ko smo se redno zaposlili oziroma v roku enega meseca od dne, ko smo ostali brez statusa dijaka ali študenta. Če smo ostali brez statusa študenta in smo dopolnilno zdravstveno zavarovanje sklenili po več kot enem mesecu, to je 32ti dan, lahko zavarovanje sklenemo le s trimesečno čakalno dobo. Tri mesečna čakalna doba pomeni, da bomo dopolnilno zdravstveno zavarovanje te tri mesece plačevali, hkrati pa bomo te tri mesece plačevali pri zdravniku zdravstvene storitve iz lastnega žepa. Zdravstvenih storitev, ki jih plačamo v teh treh mesecih iz lastnega žepa nam zavarovalnica po poteku tri mesečne čakalne dobe ne bo povrnila.
PRIMER: Janez Novak je izgubil status dijaka, dne 1.5.2018 in se redno zaposlil. Dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja si ni uredil. 13.8.2018 je padel z motorjem. Potrebna je bila operacija noge, operacija roke in poseg na hrbtenici. Skupni stroški zdravstvenih storitev so bili: 11.066 eur. Od tega je dopolnilno zdravstveno zavarovanje krilo 2380 eur, ki jih bo moral Janez plačati sam. Peter Novak že dalj časa ni bil pri zdravniku. Lani se je odločil, da dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne potrebuje in ga ne bo plačeval. Letos pozimi je padel na ledu in potrebna je bila zamenjava kolka. Cena zdravstvene storitve 5796 eur, od tega je Peter Novak 1281 eur plačal iz lastnega žepa. V obeh primerih je jasno, da sta oba pacienta potrebovala zdravstveno pomoč nemudoma in nista mogla čakati 3 mesece, zato sta tisti del zdravstvene storitve, ki ga krije dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačala iz lastnega žepa.
Kaj pa če dopolnilno zdravstveno zavarovanje takoj plačamo za 3 mesece?
Tudi v tem primeru je možna sklenitev takoj, kritje iz naslova zavarovanja pa prične veljati čez 3 mesece. V veliki večini primerov, ko gre za ne nujne primere zdravljenja lahko zdravstveni poseg prestavimo za 3 mesece. Danes sklenemo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, čez 3 mesece pa nam bo zavarovalnica plačala stroške zdravstvenih storitev. Glavni problem, če nimamo sklenjenega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja se pojavi, če zdravnika potrebujemo TAKOJ!
Da se boste izognili zgoraj opisanim primerom vam svetujemo, da dopolnilno zdravstveno zavarovanje sklenete pravočasno v roku enega meseca od dne, ko postanete zavezanec za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Tudi, če že vrsto let niste obiskali zdravnika se morate zavedati, da zavarovanja ne potrebujemo razen takrat kadar ga.